МЕНЮ
ПЕРСПЕКТИВА
КУРС ВАЛЮТ
ОПИТУВАННЯ
КОНТАКТИ
PDF Друк e-mail

APEC УСВІДОМЛЮЄ ВАЖЛИВІСТЬ СТАНДАРТИЗАЦІЇ ОЦІНКИ

 

21 листопада 2014 року

 

На економічному форумі Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC), що проходив цієї осені в Китаї, Міністри фінансів економік-учасниць в рамках зустрічі від 22.10.2014 дійшли згоди про необхідність прийняття єдиних міжнародних стандартів оцінки в рамках всього регіону. Фактично, це перший випадок, коли в рамках форуму порушується питання певної неузгодженості оцінки майна в різних економічних зонах. На думку учасників, прийняття міжнародних стандартів оцінки в рамках всього Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва сприятиме можливості здійснення глобальних зливань і поглинань.

 

APEC-2014-01

 

В рамках китайського форуму Міністри фінансів економік-учасниць домовилися про те, що всі 21 економіки Азіатсько-Тихоокеанського регіону (члени APEC) повинні прагнути до прийняття загальнорегіональних стандартів для оцінки активів у зв’язку з великим зростанням чисельності транснаціональних угод, які спостерігаються останнім часом.

 

Тоді як на економіки-учасниці припадає приблизно 44% світової торгівлі і 54% реального ВВП в світі за паритетом купівельної спроможності, підходи в рамках окремо взятих економічних зон регіону до оцінки активів значно відрізняються від загальноприйнятих світових. При цьому деякі економіки Азіатсько-Тихоокеанського регіону розробили і використовують досить ефективні принципи і стандарти оцінки, в той час як в інших економіках APEC дана концепція набагато менш розвинена.

 

APEC-2014-02

 

Офіційна угода Міністрів фінансів економік Азіатсько-Тихоокеанського регіону, прийнята на черговому щорічному зібранні в Китаї, передбачає майбутню співпрацю державних органів та представників приватного сектора з Міжнародним комітетом зі стандартів оцінки (МКСО) з метою просування високоефективних практик оцінки і підготовки професійних кадрів для кожної з економік-учасниць. Координацію своїх зусиль також будуть здійснювати Консультативна рада по бізнесу Азіатсько-Тихоокеанського регіону, професійні оціночні організації, експерти в сфері промисловості та інші відповідальні особи.

 

APEC-2014-03

 

Девід Твіді (David Tweedie), голова МКСО, заявив з цього приводу наступне: «Це перший прецедент, коли питання про необхідність вирішення існуючих невідповідностей в оціночних підходах між різними країнами був офіційно піднятий в рамках одного з провідних економічних форумів, на учасників якого припадає майже половина всієї світової торгівлі. На сьогоднішній день, жоден з існуючих наборів глобальних стандартів оцінки вартості активів не є загальноприйнятим у всьому світі. Існуючі протиріччя створюють, в кращому випадку, просто певні бар’єри для торгівлі, а в гіршому, вони представляють собою системну загрозу для ринків та світової економіки. APEC, в якості провідного економічного форуму, може сприяти здійсненню необхідних кроків до прийняття єдиних загальновизнаних стандартів оцінки регіонального масштабу».

 

МКСО на постійній основі займається розвитком і впровадженням оціночних стандартів, особливо тих, які використовуються інвесторами та іншими зацікавленими особами, які виступають у якості сторін угод, а також стандартів фінансової та інших видів звітності. На сьогоднішній день вже створено робочу групу для проведення незалежного аудиту методів стандартизації оціночних підходів в рамках кожної з економік APEC, результати якого дозволять визначити найбільш оптимальні та ефективні набори оціночних стандартів. Надалі, розроблені уніфіковані стандарти оцінки будуть представлені на розгляд всіх економік-учасниць Азіатсько-Тихоокеанського регіону, після чого розпочнеться впровадження таких єдиних стандартів на всій території економічного регіону APEC.

 

За словами представника МКСО Ніколаса Брука (Nicholas Brooke), визнання з боку APEC важливості єдиних підходів до оцінки обумовлено, в першу чергу, величезними обсягами інвестиційного капіталу, який знаходиться в рамках економік-учасниць Азіатсько-Тихоокеанського регіону. «Щоб інвестувати з упевненістю сторони потребують об’єктивної оцінки активів, якій вони могли б довіряти, особливо в ситуації, коли суб’єктами або об’єктами інвестування виступають державні компанії. Подібне твердження однаково актуальне як для розвинутих економік APEC, таких як США, Канада і Австралія, так і для тих, що розвиваються, таких як В’єтнам, Чилі і Перу. Це стосується абсолютно всіх, в тому числі і Китаю, кошти якого вкладаються в значних обсягах по всьому світу», – заявив Ніколас Брук.

 

APEC-2014-04

 

В заключній доповіді Міністрів фінансів економік-учасниць APEC говориться про те, що процес визначення вартості активів займає центральне місце під час аналізу фінансових рішень в рамках глобальної економіки як державними організаціями та представниками приватного сектора, так і регулюючими органами. Державні інтереси, економічне зростання і розвиток фінансових систем постійно вимагають конкретних з цілої множини доступних рішень і дій, вибір яких безпосередньо залежить від оцінки. Ця найважливіша роль оцінки підкреслює її важливість для економіки регіону. У зв’язку з цим, просто необхідно домовлятися про прийняття єдиних якісних стандартів оцінки в різних юрисдикціях по всьому світу і розвивати надійну оціночну професію.

 

Трохи раніше в 2014 році спеціальною консультативною групою в рамках фінансової системи APEC вже були визначені конкретні вигоди від Азіатсько-Тихоокеанської загальнорегіональної конвергенції до надійних глобальних стандартів оцінки. Дана консультативна група також вказала на необхідність у сталому розвитку професійних оціночних організацій, які виступали б певними «опікунами» самих стандартів, а також організовували процес професійної освіти, виконуючи функції «сховища знань».

 

APEC-2014-05

 

Тепер всі ці ідеї офіційно схвалені в рамках зустрічі Міністрів фінансів економік-учасниць APEC, що відбулася в Китаї 22 жовтня 2014 року в рамках економічного форуму Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC).

 

Довідкова інформація.

 

Азіатсько-Тихоокеанське економічне співробітництво (APEC) – це щорічний форум 21 економіки Азіатсько-Тихоокеанського регіону для співробітництва в галузі регіональної торгівлі, полегшення і лібералізації капіталовкладень. Метою APEC є підвищення економічного зростання і процвітання в регіоні та зміцнення Азіатсько-Тихоокеанського співтовариства.

 

APEC-2014-06

 

В економіках-учасницях проживає близько 40% світового населення, на них припадає приблизно 54% ВВП і 44% світової торгівлі. В даний час в APEC 21 держава, серед них – більшість країн з береговою лінією у Тихого океану. В APEC прийнято термін «економіки-учасниці», а не «країни-учасники». До числа економік-учасниць відносяться: Австралія (рік вступу – 1989), Бруней (1989), Канада (1989), Індонезія (1989), Японія (1989), Республіка Корея (1989), Малайзія (1989), Нова Зеландія (1989), Філіппіни (1989), Сінгапур (1989), Таїланд (1989), США (1989), Китайський Тайбей (Китайська Республіка або Тайвань, 1991), Гонконг (Китай, 1991), Китайська Народна Республіка (1991), Мексика (1993), Папуа – Нова Гвінея (1993), Чилі (1994), Перу (1998), Росія (1998) і В’єтнам (1998).

 

Джерело інформації:

The International Valuation Standards Council (IVSC)