МЕНЮ
ПЕРСПЕКТИВА
КУРС ВАЛЮТ
ОПИТУВАННЯ
КОНТАКТИ
PDF Друк e-mail

ПОМ’ЯКШЕННЯ КОНТРОЛЮ ЗА ТРАНСФЕРТНИМ ЦІНОУТВОРЕННЯМ

 

04 серпня 2015 року

 

15 липня 2015 року Верховна Рада України прийняла в цілому законопроект №1861 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансферного ціноутворення» (автори документу – Острікова Т., Журжій А., Гопко Г., Продан О., Южаніна Н.). На думку деяких нардепів та експертів, вказані пом’якшення контролю за трансфертним ціноутворенням розширюють можливості та стимули для платників податків щодо мінімізації сплати податків (ухилення від них). З цих таки мотивів не підтримав законопроект і Кабмін, повідомляє Finbalance.

 

 

transfer_deneg

 

 

Цим документом, зокрема, збільшено з 20 до 50 млн. грн. обсяг контрольованих операцій з одним контрагентом, при досягненні якого платники податків зобов’язані подавати звіт про такі контрольовані операції в ДФС, необхідність в чому мотивувалася, зокрема, девальвацією гривні, внаслідок якої гривнева вираженість більшості зовнішньоекономічних операцій різко зросла. При цьому господарські операції вважаються контрольованими, якщо річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 млн. грн. (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

 

Крім того, законопроектом зменшується штраф за недекларування контрольованих операцій – з 5% до 1% від суми не задекларованих у звіті контрольованих операцій та внесено технічну правку щодо визначення рівня рентабельності контрольованих операцій в умовах трансферного ціноутворення, визначення звичайної ціни тощо.

 

На думку деяких нардепів та експертів, вказані пом’якшення контролю за трансфертним ціноутворенням розширюють можливості та стимули для платників податків щодо мінімізації сплати податків (ухилення від них). З цих таки мотивів не підтримав законопроект і Кабмін.

 

Водночас як наголосила глава податково-митного комітету ВР Ніна Южаніна, «жодних послаблень цим законопроектом для великих компаній і транснаціональний корпорацій не передбачено». «Ви знаєте, яка кількість платників податків здала звіти по контрольованим операціям за 2013 рік? 4,5 тисяч… Опрацьовувати ці звіти немає можливості. [При порозі] для зовнішніх операцій 5 млн. грн. <...> майже всі зовнішньоекономічні операції будуть контрольовані. Нам треба 60 тисяч працівників ДФС перевести тільки в управління по ТЦУ, щоб вони навчилися та змогли працювати», – зазначила Н. Южаніна.

 

Також вона наголошувала, що при підготовці до другого читання із законопроекту була прибрана норма, що при визначенні критеріїв «пов’язаності» осіб збільшується з 20% до 50% частка володіння корпоративними правами кожної особи в наступній юридичній особі в ланцюгу.

 

У коментарі для Finbalance директор податково-юридичного департаменту, керівник групи з трансфертного ціноутворення компанії «Делойт» Олександр Черінько висловив думку, що ухвалення законопроекту №1861 зробить застосування правил ТЦУ прозорішим та зрозумілішим, причому як для бізнесу, так і для державних органів. «Ми позитивно оцінюємо ці зміни», – зауважив фахівець.

 

При цьому керуючий партнер PSP Audit Дмитро Сушко також вважає, що збільшення порогу контрольованих операцій в цілях трансфертного ціноутворення – позитивне рішення, як для бізнесу, так і для уряду. «У рази зросло б число платників податків, порівняно з 2014 роком, яким довелося б за результатами вже 2015 року готувати звітність та документацію з трансфертного ціноутворення, а це додаткові трудовитрати і фінансові витрати для бізнесу. Та й фіскали не готові до такого збільшення звітності. Адже її необхідно відмоніторити і перевірити, а враховуючи той факт, що інституту трансфертного ціноутворення в Україні лише кілька років, то достатнього якісного ресурсу для цього у фіскалів просто немає. Тому це рішення законодавця чекали всі і головне, що прийняте воно без істотних затримок», – констатує експерт.

 

У свою чергу керівник секретаріату – головний експерт Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський в коментарі для Finbalance запевнив, що прийнятий законопроект спрямований на імплементацію рекомендацій ОЄСР. «У розробці законопроекту брали активну участь експерти та представники бізнес-асоціацій. Тільки практичне застосування прийнятих положень дасть відповідь, чи присутні в цих нормах можливості для мінімізації (ухилення) від сплати податків», – зауважив фахівець.

 

 

Finbalance