МЕНЮ
ПЕРСПЕКТИВА
КУРС ВАЛЮТ
ОПИТУВАННЯ
КОНТАКТИ
PDF Друк e-mail

СПАДКОЄМЦІВ ПЕРШОГО ТА ДРУГОГО СТУПЕНІВ СПОРІДНЕННЯ

ЗВІЛЬНЕНО ВІД ПОДАТКОВОЇ ОЦІНКИ

 

26 березня 2017 року

 

В суботу 25.03.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини», прийнятий Верховною Радою України від 23.02.2017 за №1910-VIII. Даний законопроект вперше надійшов до Верховної Ради України ще 26.02.2014, а його ініціаторами виступили народні депутати України Міщенко Сергій Григорович (VII скликання) та Лукашук Олег Григорович (VII скликання).

 

 

Naslednikov-pervoy-i-vtoroy-stepeni-rodstva-osvobozhdeno-ot-nalogovoy-otsenki

 

 

Згідно пояснювальної записки до законопроекту його було розроблено з метою звільнення від сплати податку на доходи фізичних осіб при оформленні спадщини не лише спадкоємців першої черги споріднення, а й другої черги споріднення. При цьому оцінка успадкованого майна для таких спадкоємців не повинна здійснюватися.

 

До прийняття Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини» від 23.02.2017 за №1910-VIII нульова ставка по сплаті податку за оформлення спадщини розповсюджувалася тільки на першу чергу споріднення, проте рідні брати та сестри, баба та дід, як з боку батька, так і з боку матері, та онуки повинні були сплачувати 5% податку за оформлення спадщини. Найбільш гострою ця проблема була при оформленні спадщини у сільській місцевості, де сплата податку за отримання майна у спадщину та плата за проведення оцінки майна становила у рази більше, ніж реальна вартість такого майна.

 

Відтепер, у зв’язку із набранням чинності даним законом, вноситься цілий ряд змін до Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Так, зокрема, підпунктом 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 передбачається, що:

 

  • членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей Розділу IV «Податок на доходи фізичних осіб» ПКУ вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені;

 

  • членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей Розділу IV «Податок на доходи фізичних осіб» ПКУ вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

 

Підпунктом «а» підпункту 174.2.1 пункту 174.2 статті 174 ПКУ передбачається, що об’єкти спадщини, які успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковуються за нульовою ставкою.

 

Статтю 174 ПКУ «Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав» доповнено, зокрема, пунктом 174.8 такого змісту:

 

«174.8. У разі спадкування будь-яких об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається.

 

Якщо об’єкти, подаровані платнику податку, оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається.

 

В інших випадках отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини/дарунків об’єктом оподаткування є оціночна вартість таких об’єктів спадщини/дарунків, визначена згідно із законом».

 

Наостанок зазначимо, що Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини» від 23.02.2017 за №1910-VIII з моменту набрання ним чинності (25.03.2017) застосовується до доходів, отриманих починаючи з 01.01.2017 платником податків у вигляді спадщини/дарунка.