МЕНЮ
ПЕРСПЕКТИВА
КУРС ВАЛЮТ
ОПИТУВАННЯ
КОНТАКТИ
PDF Друк e-mail

ВИПАДКИ, КОЛИ НОТАРІУС ПОВИНЕН ОБОВ’ЯЗКОВО

ВИМАГАТИ ЗВІТ З ОЦІНКИ МАЙНА

 

04 січня 2016 року

 

Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу, договорів дарування та успадкування нерухомого майна. Випадки, коли нотаріус повинен обов’язково вимагати звіт з оцінки майна.

 

Sluchai-kogda-notarius-dolzhen-obyazatelno-trebovat-otchet-ob-otsenke-imushchestva

 

Нотаріуси у своїй діяльності керуються Законом України «Про нотаріат», Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України №296/5 від 22.02.2012, Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито», Інструкцією про порядок обчислення та справляння державного мита, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України №811 від 07.07.2012 (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів України №999 від 09.11.2015), Податковим Кодексом України, іншими законодавчими та нормативними документами.

 

Результатом посвідчення нотаріусом договорів відчуження є не тільки посвідчення переходу права власності від однієї особи до іншої, а й виникнення платежів, які повинні бути сплачені до бюджету.

 

Такими платежами до бюджету є:

 

  1. Державне мито.
     
  2. Податок з операцій з продажу, обміну, дарування, успадкування нерухомого та рухомого майна.
     
  3. Військовий збір.

 

Не вдаючись в деталі нарахування вказаних обов’язкових платежів, відзначимо, що відповідно до п.1.20 та п.6.3 Глави ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України:

 

  • п.1.20 «Нотаріус посвідчує правочин, який передбачає будь-який перехід права власності на об’єкти нерухомості та об’єкти незавершеного будівництва, крім їх успадкування та дарування, за наявності документа про сплату до бюджету податку на доходи фізичних осіб, обчисленого з ціни, зазначеної у правочині, але не нижче оціночної вартості такого нерухомого майна, визначеної суб’єктом оціночної діяльності згідно з вимогами нормативно-правових актів з оцінки майна, та документа про оціночну вартість».

 

  • п.6.3 «Нотаріус посвідчує правочин, який передбачає будь-який перехід права власності на об’єкти рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів), крім їх успадкування та дарування, за наявності документа про сплату до бюджету податку на доходи фізичних осіб, обчисленого з ціни, зазначеної у правочині, та документа про оціночну вартість такого майна, визначену суб’єктом оціночної діяльності згідно з вимогами нормативно-правових актів з оцінки майна».

 

Отже, при будь-якому відчуженні нерухомого майна, крім їх успадкування та дарування, та крім відчуження легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів незалежна оцінка майна, що підлягає відчуженню, є обов’язковою і нотаріус не посвідчить такі угоди без звіту про вартість майна і довідки про сплату необхідного податку.

 

В той же час введення 21 липня 2014 року Верховною Радою 1,5% військового податку, сплату якого подовжено і на весь 2016 рік, зумовлює, що і у випадку успадкування і дарування майна незалежна оцінка також повинна проводитись, а посвідчення нотаріусом договорів успадкування та дарування повинно здійснюватись лише за наявності звіту з оцінки майна. Така вимога випливає з Податкового Кодексу України.

 

Дійсно, пунктом 174.3 статті 174 ПКУ встановлено, що дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації у порядку, визначеному статтею 179 ПКУ, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями – резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини.

 

ПКУ передбачає, що під час проведення операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого (рухомого) майна між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідні договори за наявності документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору. Своєчасною сплатою військового збору є сплата його до нотаріального посвідчення договорів купівлі – продажу нерухомого (рухомого) майна, об’єктів спадщини, посвідчення договорів дарування.

 

Отже, у разі нотаріального оформлення об’єктів спадщини, посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого (рухомого) майна, договорів дарування незалежна оцінка майна завжди є необхідною оскільки дохід, отриманий фізичною особою від операцій з продажу нерухомого (рухомого) майна, спадщини (дарування), включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, який є об’єктом оподаткування військовим збором, а своєчасна сплата такого збору здійснюється до нотаріального оформлення (у т.ч. видачі свідоцтв про право на спадщину, посвідчення договорів дарування).

 

Згідно з вимогами ПКУ нотаріус щокварталу подає до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію щодо видачі свідоцтв про право на спадщину, посвідчення договорів дарування, купівлі-продажу (міни) рухомого або нерухомого майна, включаючи інформацію про суму сплаченого податку в порядку встановленому для податкового розрахунку.

 

 

Степан Максимов