МЕНЮ
ПЕРСПЕКТИВА
КУРС ВАЛЮТ
ОПРОС
КОНТАКТЫ
PDF Печать E-mail

НИК ТЭЛБОТ: РОЛЬ МЕЖДУНАРОДНЫХ СТАНДАРТОВ ОЦЕНКИ

В ГЛОБАЛИЗАЦИИ ОЦЕНОЧНОЙ ПРОФЕССИИ

 

02 декабря 2017 года

 

В начале октября 2017 года в Мексике (в Мехико Сити) состоялось ежегодное собрание Международного совета по стандартам оценки. Данное мероприятие было организовано при поддержке Института управления и оценки недвижимости (INDA ABIN) Министерства финансов и государственного кредита Мексики. На собрании обсуждались основные результаты работы за прошедший период с последнего годового собрания 2016 года. За этот период была завершена разработка Международных стандартов оценки 2017 (МСО 2017), которые были выпущены в начале этого года. Международный совет по стандартам оценки (МССО) осуществлял активную работу по улучшению содержания выпушенных Международных стандартов оценки при поддержке технических директоров (Александр Аронсон, Питер Мелвин и Адам Смит).

 

 

Nik-Telbot-Rol-Mizhnarodnykh-standartiv-otsinky-v-hlobalizatsiyi-otsinochnoyi-profesiyi

 

 

Член Експертної ради Російського товариства оцінювачів Олеся Перепечко (REV) у черговому номері інформаційного бюлетеня «Російський оцінювач» №3(135)2017 підбила підсумки річного зібрання Міжнародної ради зі стандартів оцінки, яке проходило 1 - 4 жовтня 2017 року в Мексиці. В рамках даного заходу автору матеріалу вдалося також взяти інтерв’ю у генерального директора МРСО Ніка Телбота щодо ролі Міжнародних стандартів оцінки в глобалізації оціночної професії.

 

Як зазначає Олеся Перепечко, на зборах обговорювалися основні результати роботи за минулий період. Протягом цього часу була завершена розробка Міжнародних стандартів оцінки 2017 (МСО 2017), які були випущені на початку цього року. Міжнародна рада зі стандартів оцінки (МРСО) здійснювала активну роботу щодо поліпшення змісту випущених Міжнародних стандартів оцінки при підтримці технічних директорів (Олександр Аронсон, Пітер Мелвін та  Адам Сміт).

 

Це видання стало першим істотним оновленням стандартів МСО в поточному десятилітті після виходу в світ МСО 2011 як першого видання, підготовленого новою реорганізованою радою (МРСО замість колишнього МКСО). У Міжнародних стандартах оцінки 2017 спрощені деякі стандарти і розширені розділи, присвячені основам вартості, нематеріальним активам і методам оцінки. Розширення цих глав було рекомендовано основними вимогами і запитами бухгалтерського обліку та оцінки бізнесу. У зв’язку із цим МСО 2017 тепер краще позиціонується для використання в якості основи для проведення оцінки справедливої вартості. Це в свою чергу, буде сприяти скороченню розбіжностей з боку регулюючих органів, що призведе до зменшення кількості судових спорів.

 

У МСО 2017 у порівнянні з МСО 2013 були додані два нових стандарти МСО 104 «Бази вартості» і МСО 105 «Підходи та методи оцінки». Самі стандарти стали більш методично орієнтованими і деталізованими. Це пов’язано зі змінами внутрішньої структури стандартів. Тепер кожен стандарт є цілісним, розбитим на послідовні пункти текстом. Всі документи зазнавали серйозних редакційних правок для того, аби розділити частинні вимоги пунктів стандартів на три категорії: (1) безумовна вимога; (2) неабсолютна вимога; (3) вимога, яка носить рекомендаційний характер.

 

Комплекс впроваджених змін являє собою цінний внесок в розвиток Міжнародних стандартів оцінки, які нині служать ключовим орієнтиром для професійної оцінки в глобальному масштабі і будуть підтримувати велику відвідкритість і узгодженість з метою прозорості та визнання професії оцінювача.

 

За цей рік відбулася велика кількість закритих зборів для членів Ради зі стандартів і робочих груп, а також керівників МРСО. У минулому році був підписаний меморандум про співпрацю між МРСО та Всесвітньою асоціацією оціночних організацій (WAVO), яка сприяє впровадженню Міжнародних стандартів оцінки в систему освіти і підготовки фахівців в різних країнах світу. Асоціація оцінювачів АSЕАN (AVA) Азіатсько-Тихоокеанського регіону приєдналася до національних та регіональних органів МРСО для цілей підтримки в прийнятті Міжнародних стандартів оцінки.

 

На закритій сесії з членами Рад по оцінці бізнесу і матеріальних активів МРСО обговорювалися і опрацьовувалися шість основних областей, в якості ключового фактору для поліпшення МСО. Так, протягом 2018 року будуть розроблені наступні напрямки:

 

 • нефінансові зобов’язання;

 

 • ставки дисконтування;

 

 • оцінка компанії на ранньому етапі;

 

 • біологічні активи;

 

 • видобувна промисловість;

 

 • інвентар.

 

Робоча група Консультативного форуму МРСО представила для розгляду наступні питання:

 

 • статут Консультативного форуму;

 

 • результати опитування в 2017 році;

 

 • посилення взаємодії членів МРСО;

 

 • оновлення проекту географічного розширення;

 

 • автоматизовані моделі оцінки;

 

 • розширення прийняття МСО до 2020 року.

 

Розширення прийняття МСО до 2020 року викликало найбільшу дискусію, обумовлену актуальністю даного питання для багатьох країн. Олександр Аронсон та Річард Беркемеєр представили Міжнародні стандарти з етики (з текстом International Ethics Standards можна ознайомитися на сайті www.ies-coalition.org).

 

Своїм баченням поточного і подальшого розвитку Міжнародних стандартів оцінки з Олесею Перепечко в своєму інтерв’ю поділився генеральний директор МРСО Нік Телбот. Відповідаючи на питання щодо кількості країн у світі, які використовують Міжнародні стандарти оцінки у якості основних стандартів оціночної діяльності, Нік Телбот зазначив, зокрема, що зробити точний такий підрахунок досить складно в силу галузевої специфіки, проте орієнтовна кількість таких країн нині знаходиться у діапазоні від 60 до 70. При цьому на даний момент ведеться активна робота по впровадженню МСО ще в 12 або 13 латиноамериканських країнах, які погодилися прийняти Міжнародні стандарти оцінки до 2019 року. Існує також міжнародна асоціація оцінювачів АSЕАN (AVA), яка включає в себе країни, що входять в Азіатсько-Тихоокеанську групу. Вони також приймають МСО у найближчі роки. Є ще й інші країни, які також перебувають в процесі впровадження МСО, проте ці два напрями формують найбільший вплив на поширення та прийняття МСО. «Зазвичай при впровадженні МСО в кожній конкретній країні разробляється відповідний план, розрахований на 2 або 3 роки. Тут виникає необхідність займатися змінами в сфері управління, навчанні профессіоналів та перевірці їх компетентності», – сказав Нік Телбот.

 

За словами генерального директора МРСО, всі міжнародні інвестори, які приходять в ту чи іншу країну, хочуть бути впевненими у своєму виборі. Вони не хочуть розбиратися і розуміти 195 різних способів, якими реалізується оцінка. Це важливо на приватному рівні для оцінки в кожній країні. Але інвестори хочуть мати впевненість в системі, вони хочуть мати можливість порівнювати цифри, дивитися на них і приймати ділові рішення. Тому вони хочуть простоти і релевантності. Важливо, щоб професійні оціночні організації застосовували підходи, які мають міжнародне визнання. «У деяких країнах оціночна практика відсутня, відсутня і історія розвитку оціночної діяльності. В цьому випадку шлях впровадження МСО буде дещо іншим, ніж для тих країн, які мають прихильність до традицій в сфері оціночної діяльності, засновану на їх власній практиці. Так, наприклад, Філіппіни використовують Міжнародні стандарти оцінки «слово в слово», а також мають додатки до МСО, в яких відображені місцеві рекомендації у відповідності до законодавства Філіппін, що не суперечить принципам МСО», – пояснив Нік Телбот.

 

Повний текст інтерв’ю Олесі Перепечко з Ніком Телботом можна прочитати тут.