МЕНЮ
ПЕРСПЕКТИВА
КУРС ВАЛЮТ
ОПРОС
КОНТАКТЫ
PDF Печать E-mail

НОВЫМ ЛАУРЕАТОМ НОБЕЛЕВСКОЙ ПРЕМИИ ПО ЭКОНОМИКЕ

СТАЛ АМЕРИКАНЕЦ РИЧАРД ТАЛЕР

 

11 октября 2017 года

 

Лауреатом премии Государственного банка Швеции памяти Альфреда Нобеля в этом году стал американский экономист, профессор Чикагского университета Ричард Талер (Richard Thaler). Будучи сторонником «теории подталкивания», которая изучает как и почему люди делают неудачные поступки, в своих работах ученый соединил экономику с психологией, изучая последствия «ограниченной рациональности, социальных выборов и недостатка самоконтроля». Он показал, как эти человеческие черты систематически влияют на принятие решений людьми, а также на рыночные результаты.

 

 

Novym-laureatom-Nobelivskoyi-premiyi-z-ekonomiky-stav-amerykanets-Richard-Thaler

 

 

Річард Талер (Richard Thaler) довів «ефект власності», започаткував теорію поведінкового фінансування і розробив стратегію «лібертаріанського патерналізму», що дозволяє знизити ефект настрою інвестора при прийнятті рішення. Вчений був одним із радників президента США Барака Обами. Також Талер декілька років назад знявся в картині Адама Маккея «Гра на пониження» (The Big Short) про іпотечну фінансову кризу 2008-2009 років. Нобелівський комітет при Королівській академії наук Швеції присудив йому нагороду за дослідження в області поведінкової економіки.

 

Дослідження Талера знаходяться на стику економіки і психології. Він розробив теорію «розумового обліку», в якій пояснив, як люди спрощують прийняття фінансових рішень шляхом їх розмежування у власній свідомості, таким чином приділяючи увагу впливу кожного рішення окремо, а не їх загальному ефекту.

 

Талер був одним із засновників теорії поля поведінкового фінансування, яке вивчає, як когнітивні обмеження впливають на фінансові ринки. Також він пояснив так званий «ефект власності» або «ефект володіння»: люди цінують той же предмет більш високо, коли вони володіють ним, аніж коли у них цього немає.

 

Талер, зокрема, показав, що емоції і настрій часто впливають на поведінку інвесторів набагато сильніше, ніж хотілося б вважати. Згідно з його теорією, на готовність до прийняття рішень інвестора може підштовхнути погода на вулиці, голодний він або ситий, як саме описана інвестиція і т.п. На підставі своїх спостережень він розробив стратегію «лібертаріанського патерналізму», яка покликана налаштувати людину на прийняття зважених раціональних рішень, а не тимчасових вигод.

 

Популярність серед фахівців отримали також теоретичні і експериментальні дослідження Талера з теорії справедливості. Разом з колегами він розробив інструмент для вимірювання відношення до справедливості в різних групах людей по всьому світу. Він показав, як справедливість споживачів може перешкодити фірмам підвищувати ціни в періоди високого попиту, але не в періоди зростання витрат.

 

Талер також розробив спосіб роботи з самоконтролем шляхом застосування моделі планувальника і показав як «підштовхування» (термін, придуманий Талером) може допомогти людям краще справлятися із саморегуляцією при збереженні пенсії, поліпшенні способу життя і т.п.

 

Найбільш відомими книгами Річарда Талера у нашій країні є «Нова поведінкова економіка. Чому люди порушують правила традиційної економіки і як на цьому заробити» та «Мистецтво підштовхування».

 

До когорти вчених, які безпосередньо займаються дослідженням проблем «поведінкової економіки» (behavioral economics), також належать Касс Санштейн (Cass Sunstein), Даніель Канеман (Daniel Kahneman), Амос Тверськи (Amos Tversky), Ден Аріелі (Dan Ariely), Джордж Лоувенштейн (George Loewenstein), Ніколас Барберіс (Nicholas Barberis), Роберт Шиллер (Robert Shiller), Герберт Саймон (Herbert Simon), Юджин Фама (Eugene Fama) та інші.